filmoteka

Fonotéka obsahuje především fond orální historie Ratenic. Historická fakta jsou zde pamětníky interpretována tak, jak je vnímali a prožívali v Ratenicích. Jejich vyprávěnky jsou součástí kolektivní pamětí obce, která není zaznamenána v kronikách a tudíž náš pohled na místní historii značně obohacuje. Každý z nás si minulost pamatuje poněkud jinak, proto je za přínos orální historie pokládáno to, že dovoluje podívat se na určitou událost z odlišných perspektiv. Zároveň mohou vzpomínky pamětníků obsahovat i drobné nepřesnosti, což jim ale nijak neubírá na autenticitě.

 

Zároveň v této sekci naleznete zvukové záznamy ze zajímavých událostí, které se v Ratenicích udály, či nahrávky, které svou hodnotou přispívají k rozšíření poznání o světe v němž žijeme.

Ochoty narátorů spolupracovat na této části ekomuzea si velmi ceníme a děkujeme za ni!

Filmotéka obsahuje filmy, které přibližují společenský život v Ratenicích...

 

ruka   Ze života ve vsi

Vyprávění pamětníků se mnohydy, jakoby mimoděk, stočí k postavičkám dávno prošlé doby či k běžnému životu, obyčejnému a všednímu. Ale jak odlišný byl od toho našeho...


audionahrávky:


1Ze života ve vsiMarie Zvířecí (ročník 1929): Jak jsem chodila jako malá holka nakupovat uhlí k obchodníku Marouškovi.2Ze života ve vsiMarie Zvířecí (ročník 1929): O tom, s čím si hrály děti, když nebyly peníze na hračky.
3Ze života ve vsiMarie Zvířecí (ročník 1929): Co všechno se jedlo a co nám chutnalo.4Ze života ve vsiMarie Zvířecí (ročník 1929): Zimní radovánky na skluzavce na návsi.
5Ze života ve vsiJaroslav Galler (ročník 1933): O otužilých dětech.6Ze života ve vsiJaroslav Galler (ročník 1933): Pouť jak má být. Plná dobrot, návštěv a zábavy.
7Ze života ve vsiJaroslav Galler (ročník 1933): Vánoční balíčky a moje první čokoláda.8Ze života ve vsiVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): O lékařích a porodních bábách.
9Ze života ve vsiVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): O zlobení a trestech ve škole.10Ze života ve vsiVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): Moje jediná poznámka do třídní knihy v životě.
11Ze života ve vsiVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): V Ratenicích byly dokonce 2 mandly...12Ze života ve vsiPavel Boháč (ročník 1933): O strejdovi Svatuškovi, který byl kostelníkem a chodil až do listopadu naboso.
13Ze života ve vsiPavel Boháč (ročník 1933): Babička a děda Bičákovi. O jejich každodenní dřině a výchově dětí.14Ze života ve vsiPavel Boháč (ročník 1933): Jak nevěsta byla omylem zavřená v chlívku.
15Ze života ve vsiPavel Boháč (ročník 1933): V březnu se uložily boty do skříně a všichni jsme chodili od jara do podzimu naboso.16Ze života ve vsiPavel Boháč (ročník 1933): O jménu řeky Výrovky, o koupání a klučičím rybaření v ní.

ruka   Příběhy z války

Druhá světová válka se Ratenicím vyhýbala, přesto byla obec součástí tehdejšího rozbouřeného světa. Pamětníci, kteří na válku vzpomínají, byli ve válečném období děti a dětskýma očima válku vnímali.


audionahrávky:


1Příběhy z válkyMarie Zvířecí (ročník 1929): Policejní kontrola za Heydrichiády.2Příběhy z válkyMarie Zvířecí (ročník 1929): O nedostatku bytů za války. V jedné místnosti bydlívali i dvě naprosto cizí rodiny a místnost měli rozdělenu skříněmi.
3Příběhy z válkyJaroslav Galler (ročník 1933): Vzpomínka na židovskou rodinu Lustigových odvlečených do koncentračního tábora4Příběhy z válkyMarie Zvířecí (ročník 1929): Krátká vzpomínka na deportaci paní Berty Lustigové za druhé světové války.
5Příběhy z válkyVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): O pekaři Marouškovi, jak pomáhal přežít válku.6Příběhy z válkyVlasta Kolářová, rozená Krutská (ročník 1925): Jediná vzpomínka na Lustigovi těsně před jejich odvlečením do koncentračního tábora.
7Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): O šití československých vlajek z trenýrek a jejich vyvěšování na oslavu blížícího se osvobození.8Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): Bombardování Prahy dne 25. března 1945 bylo slyšet až v Ratenicích.
9Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): O týdenním pobytu polských partyzánů ze Svatokřížské brigády v obci v březnu a následném příchodu Rudé armády v květnu 1945. 10Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): Každovečerní shromažďování na návsi a předávání informací o postupu války na začátku května 1945.
11Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): O partyzánech ukrytých ve věží kostela a průjezdu německé Schörnerovy armády obcí.12Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): Letecké bombardování - likvidace parních lokomotiv americkými stíhači - tzv. kotláři.
13Příběhy z válkyPavel Boháč (ročník 1933): Historka o zabité slepici ze dne osvobození 9. 5. 1945.

ruka   Budování beztřídní společnosti

Vlivem hrůz 2. světové války přichází po roce 1945 období, které má za cíl pozvednout člověka z marazmu. Všichni si mají být rovni, nemají už více existovat třídy. Bohužel v režii následného totalitního systému po Únoru 1948 došlo k tomu, že všichni lidé si sice měli být rovni, ale někteří z nich si najednou byli rovnější. A někteří byli naopak (z)ničeni....


audionahrávky:


1Budování beztřídní společnostiJaroslav Galler (ročník 1933): O konzervách, které byly dováženy do Čech od jara 1945 do června 1947 v rámci akce UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) s cílem nasytit české obyvatelstvo sužované šestiletou nacistickou okupací.2Budování beztřídní společnostiJaroslav Galler (ročník 1933): Počátek zakládání JZD.
3Budování beztřídní společnostiJaroslav Galler (ročník 1933): O nástupu do učení a poměrech na pracovišti.4Budování beztřídní společnostiJaroslav Galler (ročník 1933): Atmosféra při zakládání JZD.
5Budování beztřídní společnostiJaroslav Galler (ročník 1933): Vše na příděl podle zásluh. Lístkový a bodový systém a jeho přidělování aneb "Spravedlnost musí bejt"

ruka   Skladby z dílny rodu Hoffmannů

Skladby pocházející z per ratenických rodáků patřících do rodu Hoffmannů jsou postupně objevovány a opětovně, k radosti ratenických patriotů, provozovány. Poslechněte si ty, které se již podařilo vzkřísit.


audionahrávky:


1Skladby z dílny rodu HoffmannůAntonín Hoffmann, Difusa, Hlahol Nymburk, 03/2013 2Skladby z dílny rodu HoffmannůAntonín Hoffmann, Za moře jsi neodešla, Hlahol Nymburk, 03/2013